Pielęgnacja trawnika – trzeba kosić trawę!

Regularne koszenie to podstawowa czynność pielęgnacyjna, gdy ma się trawnik. Skracanie trawy wpływa nie tylko na aspekty wizualne i praktyczne, ale i na kondycję roślin. Ważne jest to, aby dopasowywać jej wzrost do pory roku i panującej pogody. Pierwsze koszenie w sezonie powinno się odbyć wtedy, kiedy pędy mają co najmniej 10 cm wysokości. Zwykle ma to miejsce w okolicach kwietnia.

Koszenie trawnika przeprowadza się na suchej trawie. Nie ścina się jej więc w deszczu ani tuż po nim. W sezonie letnim regulacja murawy bywa najczęstsza, ponieważ wtedy rośnie ona najszybciej. Należy ją skracać co najmniej raz w tygodniu. Natomiast wiosną i jesienią okres ten można wydłużyć do około 2 tygodni.

Nie wolno skracać trawnika więcej niż o połowę jego całkowitej wysokości. Dlatego najlepiej obserwować wzrost trawy i wybierać moment, który pozwoli na osiągnięcie optymalnej wysokości. Zwykle listki powinny mieć około 5 cm, ale podczas upałów źdźbła muszą liczyć około 6-7 cm.

Podlewanie zielonego trawnika

Aby osiągnąć zdrowy, gęsty trawnik, trzeba dostarczać mu niezbędną do wzrostu wodę. Podlewanie najlepiej przeprowadzać za pomocą zraszaczy. Rośliny najwięcej nawodnienia potrzebują w okresie letnim, kiedy upały niejednokrotnie prowadzą do suszy. By uniknąć przepalonych plam na murawie, należy ją intensywnie zraszać wczesnym rankiem lub wieczorem.

Każdy metr kwadratowy trawnika powinien przyjmować tygodniowo nawet kilkadziesiąt litrów wody. Zraszanie najlepiej wykonywać co 2-3 dni. Niewielkie ogródki da się podlewać ręcznie za pomocą węża ogrodowego. Natomiast przy większych najwygodniej zamontować systemy automatyczne.

Walka ze szkodnikami i chwastami

Odpowiednia pielęgnacja trawnika może chronić go przed pojawianiem się szkodników. Jeśli jednak jakieś z nich zaatakują trawę, należy jak najszybciej zareagować. W sklepach ogrodniczych znajdują się specjalne preparaty na insekty, które warto zastosować. Na niektóre kłopoty sprawdzają się naturalne metody zwalczania jak np. soda oczyszczona.

Usuwanie chwastów z przydomowych trawników zwykle przeprowadza się ręcznie. Trzeba zadbać o to, aby dostać się w głąb gleby i wyrwać niechciane rośliny wraz z korzeniem. W walce z uporczywymi badylami i mchem przydają się herbicydy, czyli specjalne pestycydy, które pomogą w tym zadaniu.

Prawidłowe nawożenie trawnika

Odpowiednio dopasowany, naturalny nawóz to przepis na wzmocnienie trawy. Produkt można kupić w wielu sklepach ogrodniczych, a następnie trzeba zastosować się do zalecanych przez producenta dawek. Zwykle przeprowadza się kilka nawożeń – wiosną, latem i jesienią. Najpierw używa się kosiarki, by nieco poruszyć glebę, a następnie rozprowadza preparat po całym ogrodzie.

Nie powinno się zwiększać sugerowanych porcji nawozu, ponieważ można w ten sposób zaszkodzić trawie. Najlepiej wybierać produkty w formie sypkiej, z wysoką zawartością azotu. Stymuluje on bowiem rozwój źdźbeł i sprawia, że murawa staje się gęstsza i wygląda zdrowo.

Aeracja i wertykulacja

Poza nawadnianiem i dostarczaniem składników odżywczych stosuje się jeszcze aerator i wertykulator. Pierwsze urządzenie służy do wycinania w glebie otworów pozwalających na dopływ powietrza do systemów korzeniowych. To napowietrzanie trawnika, dzięki któremu murawa lepiej rośnie.

Wertykulacja to zabieg nacinania wierzchniej warstwy ogrodu, który pomaga pozbyć się filcu. To zwykle gruba warstwa obumarłych roślin hamująca przedostawanie się wody i składników nawozów do korzeni traw. 

 

Warto zastosować się do tych porad, jeśli chce się stworzyć piękny, bujny trawnik, będący wizytówką domu.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem