Robot koszący to urządzenie, które nie potrzebuje człowieka, aby usunąć nadmiar trawy z podwórka. Samo jeździ po trawniku i kosi określony teren. Na co należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania modelu dla siebie?

Kosiarka automatyczna – na co zwrócić uwagę?

  • Rozmiar trawnika – roboty koszące trawę występują w wersjach z akumulatorami o różnej pojemności. Im większe podwórko do wykoszenia, tym wydajniejszy sprzęt warto kupić. Dzięki temu będzie rzadziej potrzebował stacji ładowania.

  • Szerokość koszenia – roboty ogrodowe mogą mieć różną szerokość. Do większych trawników lepiej wybrać urządzenia, które koszą więcej powierzchni jednocześnie. Jeśli jednak w ogrodzie są wąskie dróżki czy inne ozdobniki, to mniejsza kosiarka prawdopodobnie sprawniej sobie z nimi poradzi.

  • Funkcje dodatkowe – warto wybierać modele z czujnikami deszczu, sterowane zdalnie przez smartfona, czy z dowolną regulacją wysokości trawy.

  • Hałas – jeśli zamierza się przebywać na zewnątrz, gdy kosiarka pracuje, to lepiej sprawdzą się cichsze mechanizmy. Najlepiej przeczytać, ile dB wytwarza dany sprzęt jeszcze przed jego zakupem.

  • Ukształtowanie terenu – pagórki i nachylenia nie są przeszkodą dla urządzeń, ale trzeba pozbyć się dziur, do których kosiarka mogłaby wpaść i ulec uszkodzeniu lub zatrzymać swoje działanie.

  • Czas ładowania – nie tylko czas pracy jest ważny, ale i to, ile zajmuje kosiarce osiągnięcie maksymalnego poziomu baterii.

Robot do trawy – jaką kosiarkę automatyczną wybrać?

Przy wyborze nowoczesnego robota należy kierować się zarówno parametrami technicznymi, jak i renomą producenta. W razie jakichkolwiek awarii części do urządzeń znanych marek będą łatwiej dostępne, a także istnieje większa szansa na znalezienie specjalnego serwisu. Warto przeczytać opinie innych właścicieli wybranych sprzętów i skonfrontować ich spostrzeżenia z własnymi potrzebami.

Do najpopularniejszych marek automatycznych kosiarek należą m.in.:

  • Husqvarna;

  • Gardena;

  • Bosh.

Zazwyczaj najbardziej wydajne i funkcjonalne roboty do koszenia trawy nie należą do najtańszych, więc nie powinno się ulegać zadziwiająco niskim cenom. Zaletą samodzielnych kosiarek jest to, że poprawiają wygląd trawnika. Skoszone listki rozdrabiają i rozprószają nad ziemią, co przeradza się w nawóz zagęszczający rośliny.

Przy domach, w których mieszkają dzieci, warto stosować modele z czujnikami bezpieczeństwa. System polega na tym, że robot kosiarka automatycznie wyłącza się, gdy się go podniesie. Pozwala to uniknąć niebezpiecznych wypadków.


 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem