Domowe biuro na 2 metrach kwadratowych – jak urządzić kąt do pracy?
Gdzie ulokować domowe biuro?
Kiedy mieszka się w kawalerce czy 2-pokojowym mieszkaniu, trzeba radzić sobie z ograniczeniami przestrzeni. Miejsce do pracy zdalnej można zlokalizować np. w kącie sypialni, salonu czy w miejscu łączącym kuchnię z pokojem dziennym.
Świetnym sposobem na zorganizowanie przestrzeni do pracy jest też wykorzystanie wnęki w ścianie. Oczywiście, nie każdy ma taką możliwość, ale jeśli w mieszkaniu znajduje się takie wgłębienie, to idealna opcja na kreatywną aranżację minibiura.
Biuro w salonie lub sypialni – jak je urządzić?
Gdy ma się do zagospodarowania kąt pokoju, kluczowe staje się odpowiednio dopasowane biurko. Na szczęście w sklepach meblowych łatwo znaleźć modele o niewielkim metrażu, które idealnie wystarczają do tego, by rozłożyć na nich laptopa i kilka akcesoriów. Warto sięgnąć po wariant o wymiarach np. 75 x 50 cm lub nawet nieco węższe.
W przypadku tak małych biurek ważne jest to, aby miały zamontowaną szufladę, do której da się schować najpotrzebniejsze przedmioty – notes, kalkulator czy dokumenty związane z pracą. Ułatwi to utrzymywanie porządku i ograniczy konieczność mocowania dodatkowych półek.
Gdy kącik stawia spore ograniczenia metrażowe, można sięgnąć po składane biurko. W takich modelach blat mocuje się do ściany, a po zakończonej pracy opuszcza się go w dół, pozwalając sobie na swobodne przechodzenie obok i korzystanie z przestrzeni pomieszczenia.
Zamiast klasycznego regału stojącego na podłodze lepiej wykorzystać zawieszane półki nad biurkiem. Pozwolą one na umieszczenie niezbędnych segregatorów czy innych przedmiotów potrzebnych do efektywnej pracy w domu. Jeśli chodzi o fotel, najlepiej postawić na kompaktowy model, ale taki, który pozwala utrzymać prawidłową postawę. Odpadają zatem obszerne krzesła gamingowe.
W sklepach znajdują się także meble łączące funkcje półek i biurka. Są to ażurowe modele, w których jeden z blatów jest nieco głębszy, by móc umieścić na nim laptopa, natomiast pozostałe służą jako miejsca do przechowywania. Niezależnie od tego, czy w pobliżu widnieje okno, czy nie, nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Nawet małe biuro powinno mieć własne źródło światła w postaci np. lampki LED.
Funkcjonalna aranżacja biurowa – porady
Jeśli metraż pomieszczenia, mimo swoich ograniczeń, pozwala na nieco bardziej wyraziste wyodrębnienie przestrzeni do pracy, warto zdecydować się na:
- ściankę z lameli;
- parawan;
- szklaną ściankę działową.
To subtelne sposoby na oddzielenie minibiura od reszty pomieszczenia. Pozwalają lepiej skupić się na obowiązkach i przydają się także podczas prac nad tajnymi projektami, których nie powinni zobaczyć nawet domownicy. Umożliwiają ograniczyć nieco dźwięki docierające z zewnątrz, co zapewnia spokój.
Lamele mogą podkreślić przytulny charakter pomieszczenia, natomiast szklane ścianki działowe idealnie wpiszą się w styl nowoczesny. Parawany łatwo przestawić, co pozwala na zmianę aranżacji bez większych nakładów pracy i dopasowanie jej do bieżących potrzeb.
Aby zadbać o jak najbardziej minimalistyczną przestrzeń, warto ograniczyć widoczność kabli. Najlepiej zastosować specjalne opaski mocujące przewody do biurka. Należy też zatroszczyć się o podłogę w strefie wydzielonej do pracy. W przypadku krzeseł o czterech nogach najlepiej wykorzystać specjalne naklejki zapobiegające rysom, a przy fotelach na kółkach sprawdzą się specjalne podkładki.
Nawet jeśli w mieszkaniu da się wygospodarować tylko niewielki kącik do pracy, warto to zrobić. Oddzielenie przestrzeni przeznaczonej do wykonywania obowiązków od tej do relaksu pozwala zachować niezwykle cenny work-life balance.